Tovább terjed az influenza Fejér megyében

A kórházi jelentőszolgálat adatai szerint - az előző héthez viszonyítva – nőtt az influenzaszerű megbetegedés miatt kórházi ápolást igénylők száma. Tárgy héten 10 beteg szorul intenzív ellátásra és gépi lélegeztetésre. Valamennyi intenzív ellátást és gépi lélegeztetést igénylő beteg felnőtt volt.

A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2018. január 29. és február 4. között (2018. 05. hetében) Fejér megye területén 4099 fő, az előző hetinél 42,9%-kal több beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A 100 ezer lakosra vonatkoztatott megyei megbetegedési arány 984,8%ooo volt.

Az influenzaszerű megbetegedésekkel orvoshoz fordulók aránya mindhárom járási népegészségügyi osztály illetékességi területén tovább emelkedett. A területek érintettsége között ezen a héten is jelentős különbség figyelhető meg. Egy járási népegészségügyi osztály illetékességi területén elérte a járványos küszöbérték nyolc és félszeresét, meghaladva az igen magas küszöbértéket; egy járási népegészségügyi osztály illetékességi területén meghaladta a járványos küszöbérték négy és félszeresét, változatlanul meghaladva a magas küszöbértéket; a harmadik járási népegészségügyi osztály illetékességi területén közelít a járványos küszöbérték ötszöröséhez, ismételten meghaladva a magas küszöbértéket.

A területi morbiditás változatlanul legmagasabb a Dunaújvárosi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály illetékességi területén 1293,8%ooo; ezt követi a Székesfehérvári Járási Hivatal Hatósági Főosztály Népegészségügyi Osztály illetékességi területe 729,5%oo; legalacsonyabb a Móri Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály illetékességi területén 699,4%ooo. A megye egész területén a 100 ezer lakosra vonatkoztatott megbetegedési arány az utóbbi 5 hétben folyamatos emelkedést mutatott és mindhárom járási népegészségügyi osztály illetékességi területén és megyei szinten is jelentősen túllépte a járványos küszöbértéket, a megyére vonatkoztatva az 5. héten elérte a járványos küszöbérték hat és félszeresét. Az influenza aktivitás a magas tartományban van, közelít az igen magas szinthez.

Az influenzaszerű tünetekkel orvosnál megjelent betegek aránya a fiatal felnőtteknél és a középkorúaknál emelkedést, a gyermekek körében csökkenést mutat, az időseknél nem történt változás az előző héthez képest. Az orvoshoz forduló betegek 36,0%-a a 0-14 éves; 32,4%-a a 15-34 éves; 22,3%-a a 35-59 éves és 9,3%-a a 60 éves, illetve az e feletti korosztályból került ki. A betegek több mint kétharmadát a gyermekek és a fiatal felnőttek köréből jelentették.

Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a 4. héten már jelzett egy betegellátó intézményben az elvégzett laboratóriumi vizsgálat influenza A vírus kóroki szerepét igazolta.

Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról az 5. héten nem érkezett jelentés.

Magyarországon a jelentés elkészítéséig 2017. 40. hetétől a beküldésre került 395 betegtől származó feldolgozott légúti mintából 83 betegnél influenza B és 10 betegnél influenza A vírus okozta fertőzést igazoltak. 13 esetben adenovírus, öt esetben Légúti óriássejtes vírus kóroki szerepét állapították meg

Megyénk területéről a jelentés írásáig 5 influenza B, 3 influenza A vírus került azonosításra és egy adenovírus kóroki szerepe igazolódott.

Influenza figyelőszolgálat adatai (megbetegedési arány 100 ezer lakosra) 2017/2018. évi influenza szezonban, Fejér megyében:

A kórházban ápolt betegek védelme érdekében Fejér megye valamennyi fekvőbeteg intézményében 2018. január 26-tól elrendelt kórházi látogatási tilalom valamennyi osztályra kiterjedően továbbra is érvényben marad.

(Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya)