Főmenü
Bicskéről
Városháza
Polgármesteri hivatal
Bicskei Járási Hivatal
Bicskei Német Nemzetiségi Önkormányzat Képviselő-testülete
Roma Nemzetiségi Önkormányzat
Egészségügy
Intézmények és gazdasági társaságok
Önkormányzati alapítványok
Közérdekű adatok
Galériák
Álláspályázatok
Adatkezelési tájékoztató
Főépítész
Szolgáltatáskereső
Tisztítsuk meg az Országot!
Partneroldalak
Bejelentkezés
Tisztítsuk meg az Országot!
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény a birtokvédelem három eszközét határozza meg: a jogos önhatalmat, a közigazgatási úton való igényérvényesítést és a birtokpert.
A közigazgatási úton, jegyző által nyújtott birtokvédelem a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül történt birtokháborítás esetén vehető igénybe.
A jegyző a birtokvédelmi eljárás során jogkérdést nem vizsgál, csak azt vizsgálja, hogy a kérelmező korábban ténylegesen birtokban volt-e vagy sem és ha igen, ezt az ellenérdekű fél megsértette-e, illetve a korábbi birtoklásában megzavarta-e őt. Amennyiben a birtokláshoz való jog is vitás (pl. bérleti vagy adás-vételi szerződésben foglaltak érvényessége), a birtokvédelmet bírósági úton lehet érvényesíteni.
A birtokvédelmet kérő fél a kérelem előterjesztésével egyidejűleg benyújtja a kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékokat. Az ellenérdekű fél a kérelemben foglaltakra írásban vagy szóban nyilatkozatot tehet. A felek a bizonyítási eljárás során bármikor írásban vagy szóban nyilatkozatot tehetnek. A jegyző a feleket egyidejűleg is meghallgathatja.
A tényállás tisztázásához szükséges bizonyítékokat az eljárási határidő lejártát megelőző ötödik napig fogadja be a jegyző, ezt követően a bizonyítási eljárást befejezi és a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján meghozza a határozatát.
A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényállás megállapítása során a jegyző a felek által előterjesztett, valamint a bizonyítási eljárás során megismert bizonyítékokat szabadon mérlegeli.
Amennyiben a megismert bizonyítékok alapján a kérelemben foglaltakat a jegyző megalapozottak találja, határozatában az eredeti birtokállapot helyreállítására kötelezi az ellenérdekű felet és eltiltja a birtoksértő magatartástól.
Abban az esetben, ha a kérelemben foglaltakat a megismert bizonyítékok alapján nem találta a jegyző megalapozottnak, úgy a kérelmet határozattal elutasítja.
Alkalmazott jogszabályok
- a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény
- a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet
- a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény
- az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény
Illetékesség
Bicske város közigazgatási területe
Benyújtandó dokumentumok:
- birtokvédelmi eljárás megindítása iránti kérelem
- kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékok
- képviseleti eljárás esetén írásbeli meghatalmazás (közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni)
Eljárási illetékek:
illetékmentes
Eljárás megindítása:
A kérelmet és mellékleteit Bicske Város Jegyzőjéhez kell benyújtani, postai úton vagy személyesen.
Ügyintézési határidő:
- 15 nap
- 30 nap ha az eljárás során tolmács kirendelése válik szükségessé
Csatolmány | Méret |
---|---|
![]() | 324.99 KB |
![]() | 103.09 KB |
|

